Projekt Zlatý Amos

„Všetci na jednom javisku veľkého sveta stojíme a čokoľvek sa tu koná, všetkých sa týka“

Ján Amos Komenský

Anketa o najobľúbenejšieho učiteľa, učiteľku na Slovensku je prestížne ocenenie učiteľov, ktoré navrhujú žiaci základných a stredných škôl na Slovensku.

Hlavným organizátorom ankety bol Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku
Spoluorganizátorom bol Košický samosprávny kraj

Počas piatich rokov trvania ankety sa táto súťaž stala prestížnou, zaujímavou, modernou a mediálne známou. Hlavná myšlienka ankety je v tom, že samotní žiaci navrhujú svojich najobľúbenejších učiteľov, učiteľky na základe prihlášky, v ktorej musia získať minimálne 25 podpisov od spolužiakov, napísať príbeh o učiteľovi a charakteristiku. Na základe prihlášok porota vyberá v krajských kolách dvoch učiteľov z každého kraja do semifinálového kola.

Šestnásť učiteľov súťaží o postup do finále a hlavnú cenu. Organizátori ankety sa snažia udeľovať nielen hlavné ocenenie pre jedného učiteľa, ktorým je šek v hodnote 3 500 eur, ale ocenení sú aj žiaci, školy a pedagógovia, na ktorých sa oplatí spomínať. Hlavné ocenenia vo finále sú: Amos press – je to cena Slovenského syndikátu novinárov, Amos sympaťák – 1 000 eur dostane učiteľ, ktorému žiaci, ale aj široká verejnosť pošlú hlasy v internetovom hlasovaní, pri tejto cene posielame 100 eur aj vyžrebovanému, ktorý pošle hlas svojmu učiteľovi.

Zlatá škola je ocenenie pre školu, z ktorej máme najviac prihlášok, a táto škola dostane šek v hodnote 1 000 eur. Novinkou v oceňovaní je možnosť prihlásiť pedagóga, na ktorého sa oplatí spomínať, a v tejto kategórii oceňujeme päť pedagógov. V roku 2010 sme mali navrhnutého 89-ročného pána učiteľa z okresu Prešov. Naším cieľom je predovšetkým popularizácia učiteľov, ktorí podľa hodnotenia žiakov významne prispievajú k vytváraniu kvalitného vzťahu medzi žiakmi a učiteľmi.

Projekt je realizovaný na celom Slovensku. Každý rok pripravujeme finálový galavečer, ktorý sa vysiela v Slovenskej televízii 3-krát do roka. Pre celý organizačný štáb je táto časť najdôležitejšia, pretože vieme, že ak máme projekt, ktorý pozná celé Slovensko, naplnili sme zámery a ciele, ale hlavne sme podporili dobrú myšlienku vo vzťahu učiteľ a žiak. Anketu podporujú sponzori, mediálni partneri, inštitúcie, organizácie, ktorým záleží na vzdelávaní a chcú podporiť našu myšlienku, za čo, samozrejme, ďakujeme.

Štatistika ankety je za prvých päť rokov existencie viac ako uspokojivá, ale chceli by sme dostať anketu do všetkých škôl. Veľmi dôležitá je reklama, na ktorú zatiaľ nemáme financie, no dúfame, že ďalšie ročníky budú čoraz populárnejšie na všetkých základných a stredných školách. Za zväz sa počas piatich rokov zúčastnilo viac ako 1 200 divákov, počet priamo zapojených žiakov 24 716, počet navrhnutých učiteľov 386, počet zapojených do internetového hlasovania 54 478. Počet zapojených základných škôl 224 a počet stredných škôl 103.

Víťazi jednotlivých ročníkov:

2007 – Daniel Karpinský – Spišská Nová Ves
2008 – Adriana Kočerhová – Široké
2009 – Richard Szollos – Rožňava
2010 – Vladimír Káčer – Ludanice
2011 – Jana Koštialiková – Ilava

Umelci, ktorí anketu podporili: Marcel Forgáč, Dodo Kuriľák, Noro Dolinský, Soňa Müllerová, kapela Komajota, Cirkus, No Name, Noc a deň, Marián Čekovský, Pavol Hammel, Zuzana Smatanová, Zdenka Predná, Kristína.

Partneri ankety a anketu podporili: Kancelária prezidenta SR, Úrad vlády SR, Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR, Košický samosprávny kraj, mesto Košice, Žilinský samosprávny kraj, Banskobystrický samosprávny kraj, Bratislavský samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, Nitriansky samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Detská tisková agentúra Česká republika, Filmová škola Košice, Dom techniky Košice, Rozhlas a televízia Slovenska, Tlačová agentúra SR, Slovenský syndikát novinárov, časopis Pán učiteľ, Učiteľské noviny, Internetová televízia Trebišov, Televízia metoo.sk, Televízia Región, Microsoft a.s., ČSOB, A.M.ŠTUDIO, Cheyen tour Bratislava, ELEN – atelier Modra, US STEEL s.r.o., Hemisféry Bratislava, Vydavateľstvo Perfekt, AUTO-IMPEX, Plex,s.r.o., Kúpele Štóš, LACH –HER, T-com s.r.o, STABILO – Česká republika, Štátne divadlo Košice, Štátna filharmónia Košice, Dom technika Košice, Konzervatórium Žilina, CM&T A.S. Spoločenský pavilón Košice a ďalší. 

Štatistika zapojenia do ankety roky 2007- 2011Spolu
Základné školy224
 Stredné školy 103
 Hlasovanie cez internet54 478
 Počet zapojených detí 24 716
 Počet navrhnutých učiteľov 386

Získane finančné prostriedky od partnerov a sponzorov za roky 2007 – 2012

Finančná podpora celkom232 843,20 €7 014 655,48 Sk

Autori projektu pre Slovenskú republiku: PaedDr. Eva Klikáčová, Renáta Vadasyová, Ing. Ján Gašperan
Organizátori projektu: Ing. Ján Gašperan, Renáta Vadasyová, PaedDr. Eva Klikáčová